Jak smakują studia w Łodzi? – licealiści z Łowicza i Skierniewic z wizytą na Filologu

Jaki smak mają studia na Wydziale Filologicznym? Odpowiedź na to pytanie znają już uczniowie Pijarskiego LO Królowej Pokoju w Łowiczu i Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach, którzy odwiedzili nas w miniony piątek w ramach wydarzenia „Zasmakuj studiowania w Łodzi”.

Akcja jest wspólna inicjatywą Urzędu Miasta Łodzi, łódzkich uczelni oraz pracodawców. Licealiści z województwa łódzkiego systematycznie odwiedzają miasto włókniarzy, aby na własne oczy przekonać się, co do zaoferowania mają miejscowe uczelnie, jakie perspektywy roztaczają przed nimi lokalne firmy oraz sprawdzić, co można robić w Łodzi w czasie wolnym.

Piątkowe wydarzenie poprzedził briefing prasowy zorganizowany w budynku Filologa, w którym udział wzięli przedstawiciele miasta, uczelni oraz łódzcy pracodawcy.

Łódź to jest takie miasto, w  którym uczelnie mocno współpracują z urzędem i biznesem. Ogromnie cieszę się, że powstał program „Zasmakuj studiowania w Łodzi” i że dzięki niemu razem staramy się pokazać Państwu to, co najlepsze. Udało nam się wspólnie wypracować takie mechanizmy, które działają. Nie jest to więc tylko wizyta na uczelni czy spotkanie z biznesem, ale to też taka wybuchowa mieszanka, która, mam nadzieję, spodoba się Wam

– powiedziała dr hab. prof. UŁ Agnieszka Kurczewska, prorektor UŁ ds. współpracy z otoczeniem.

prof. Artur Gałkowski

Głos zabrał również prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ ds. naukowych oraz współpracy międzynarodowej i z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. prof. UŁ Artur Gałkowski.

Oferta Wydziału Filologicznego jest tradycyjna, ale też wzmacniana nowościami, które powstały m.in. przy współpracy z kilkunastoma firmami, które są obecne w Łodzi i na ziemi łódzkiej. Nasz Wydział jest bardzo różnorodny, o czym będziecie mogli się przekonać, zwiedzając jego budynek

podkreślił prof. Gałkowski.

W trakcie dnia uczniowie wzięli udział w tematycznych zajęciach przygotowanych przez pracowników i studentów z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ oraz Instytutu Romanistyki. Licealiści dowiedzieli się m.in., jak zróżnicowany jest język niemiecki i czym cechuje się dialekt bawarski. Uczestniczyli też w warsztatach dotyczących kultury francuskiej, podczas których mieli okazję przekonać się, dlaczego warto studiować filologię i uczyć się języka francuskiego, odkrywając jego piękno na przykładach rodem ze świata filmu.

Uczniowie w studiu tv

Dopełnieniem wizyty na Filologu była wycieczka po budynku Wydziału. Uczniowie w towarzystwie pracowników Filologa zawitali m.in. do studia radiowego i największej auli w gmachu oraz odwiedzili studio telewizyjne, w którym poznali tajniki produkcji materiałów wideo.


Tekst: Bartosz Burski (Wydział Filologiczny UŁ)
Zdjęcia: Bartosz Burski, Eryk Woźniak (Centrum Rozwoju Wydziału)