• INSTYTUT
  • AKTUALNOŚCI

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” - wyjątkowa wystawa na Wydziale Filologicznym UŁ

Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz Instytut Romanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Ekspozycja będzie dostępna na III piętrze w gmachu Filologa do 27 kwietnia.

Wystawa została stworzona jako wystawa plenerowa przez Instytut Polski w Bukareszcie w 2018 roku i zaprezentowana w różnych miastach Rumunii i w Republice Mołdawii.

W Polsce miała ona premierę w marcu 2022 r. podczas Międzynarodowych Targów Edukacyjnych w Poznaniu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Studenci oglądający wystawę

Wystawa przywołuje fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmieniać swój kraj, Europę i świat. Wśród bohaterek wystawy znalazły się bojowniczki o niepodległość czy prawa kobiet, a także pionierki w dziedzinie nauki, kultury i sportu.

Wystawę można obejrzeć na Wydziale Filologicznym UŁ, przy ulicy Pomorskiej 171/173. Wstęp wolny w godzinach otwarcia Wydziału.

Bohaterkami wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” są:

• Rumunki: Maria Cuțarida Crătunescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elena Ghica, Maria Bălan, Eliza Leonida Zamfirescu, Aurora Gruescu, Elisabeta Rizea, Smaranda Brăescu , Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Cecilia Cuțescu-Storck, Lucia Sturdza Bulandra, Nadia Comăneci, Ana Aslan i Sarmiza Bilicescu Alimănișteanu.
  • Polki: Regina Salomea Pilsztynowa, Narcyza Żmichowska, Krystyna Skarbek , Cezaria Anna-Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz Jędrzejewiczowa, Maria Skłodowska-Curie, Elżbieta Zawacka, Wanda Rutkiewicz, Janina Lewandowska , Irena Sendlerowa, Wanda Telakowska, Zofia Stryjeńska, Pola Negri, Halinka Konopacka, Karolina Lanckorońska, Helena Rubinstein i Helena Wiewiórska.

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat”
Twórca: Polski Instytut w Bukareszcie
Grafika: Dinksy
Partnerzy w Polsce: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Instytut Romanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego